:::: МЕНЮ ::::

Міфи Давньої України. Читаю – витинаю

Десь місяців з півтора  тому забрела у книгарню «Є», що на Валовій. Люблю переглядати нові надходження, особливо ті, що стосуються нашої древньої культури. Мою увагу привернула товстенька книга у коричневій палітурці із загадковим жіночим обличчям, обрамленим польовими квітами і назвою «Міфи та легенди Давньої України». Автор – Валерій Войтович, історик, філософ, релігієзнавець, художник-живописець. Відкрила і почала читати. Після кількох сторінок я зрозуміла, що не спинюсь. Тож попрямувала із книжкою до каси. Чесно кажу, що якщо вже мені що припаде до душі, то про ціну не питаю. Так сталось і цього разу.

Неймовірно захоплююча розповідь про дивовижний світ наших пращурів. Читаєш і сам, так як вони, ніби зливаєшся з Природою, із Землею, захоплюєшся їхньою високою духовністю.

А головне – читання надихає. Тож читаю і витинаю…Так народились три нові витинанки «Богиня Леля», "Полель" і «Купальська ніч».

Богиня Леля народжена «від кохання землі і неба, з лона рожевих пелюсток троянд її чарівної матері, богині Всесвіту, премудрої Лади». У сорочці, вишитій волошками, у зеленому вінку, сплетеному з барвінку та перших весняних квітів, прилітає вона на крилах птахів, вирушаючи з раю «калиновим мостом» у супроводі пташок, дрібних дощиків та весняниїх теплих вітрів. А цю добру звістку приносить на землю ластівка.

IMG_7074

 Полель (Лель) – син Лади, бог любові, шлюбу, бджолярства. Він разом із своєю сестрою-близнючкою Лелеюприніс на землю світле сонце весни.. Вічно юний Полель – бог і покровитель мистецтв, співців, музикантів. Це він виростив на землі явір-клен і навчив людей з його деревини виготовляти чарівну ліру, гуслі та інші музичні інструменти. Він подарував людям різні музичні мистецтва, якими люди відтоді і володіють.

IMG_7218

Купало – свято молодості, краси, сподівань відзначалося в ніч з 23 на 24 червня.

На Купала кожна з юнок плете з чарівного зілля два вінки. Подумки загадавши в думці свою долю, кинувши спочатку один вінок на воду, а за ним і  другий, дівчата із замиранням серця стежать за ними. Та й хлопці теж переживають разом з ними. Коли віночки зійдуться – пара побереться, і буде у неї щире та палке кохання. А як у вир втрапить вінок, чи що інше з одним віночком станеться, то зажуриться дівчина. Та цій журбі можна зарадити – дружно береться пара за руки і нумо через вогонь стрибати разом та у воді цілющій купатися! А Бог Купало веселиться, бо велика йому радість молодим любов посилати!

IMG_7076

 


І як вам стаття?