:::: МЕНЮ ::::

Завтра – Тетянин день

25 січня (або 12 січня за старим стилем) відзначають день Святої Тетяни (Святої мучениці Татіани). Тож вітаю усіх Тетян із цим гарним святом.

За правління римського імператора Олександра Севера жив один славний римлянин, високий імператорський урядник урядник, проконсул.  Він був християнином. Мав дочку, яку теж виховував по-християнському. Тетяна росла надзвичайно доброю і побожною дівчиною, яка не шукала земних радощів у розвагах. ЇЇ серце сповнювало єдине бажання: сподобатися Ісусові. Саме тому вона присвятила себе Йому, давши обітницю непорушного дівицтва.

Імператор Север дозволяв християнам визнавати їхню віру, адже його мати Юлія Маммея  була християнкою. Та все ж він не забороняв урядникам переслідувати християн. Один з урядників Улміян, довідавшись, що Тетяна – християнка, наказав привести її до нього. Коли дівчину привели до префекта, він спробував вмовити дівчину відступитись від своєї віри, таким чином врятувавши себе від смерті. Та всі вмовляння були марними. Це страшенно розлютило префекта, і він наказав катувати дівчину. Та Бог чудом повертав нещасній здоров'я. Тоді  Улміян наказав відрубати Тетяні голову. Разом із донечкою загинув і її батько, коли Улміян дізнався про те, що і батько є християнином.  Сталось це  близько 225 року.

Згодом Тетяну прилучили до посвячених Богу жінок-дияконіс римської Церкви, що служили ділами милосердя.

У народному календарі  25 січня називають Тетянин день. За прикметами цього дня вгадували погоду на літо – "якщо на Тетяни іде сніг – літо буде мокрим", "на Тетяну проглянуло сонечко – рано прилетять птахи".

Є думки, що ім'я Тетяна  походить від імені сабінського царя, можливо , від грецького tatto, що означало "призначаю. установлюю". Тетяна оспівана в усній народній творчості:

Сіяла зіронька. сіяла,

З ким  ти, Тетяно, стояла?

З тобою. Петрусю, з тобою

Під зеленою вербою.

Або ще:

Суботонька. неділенька – як один день.

Сумувала Тетяночка увесь тиждень.

І жартівливо:

На Тетяну поговір, що Тетяна вмерла.

Вона лежить на печі і ноги задерла.

 

За Тетяну сто кіп дав.

бо Тетяну сподобав,

За Марусю – п'ятака,

Бо вона вже не така.

Ти мені не Тетяна, я тобі – не Савка.

Цікаво, що російські студенти ( та й не лише російські вважають Тетянин день – днем студента. Так сталось, що саме  в Тетянин день у 1755 году імператриця Єлтзавета Петрівна підписала указ «Про заснування Московського університету», і Тетянин день став офіційним університетським днем, в ті часи він називався Днем заснування Московського університету. З тих пір Свята Татіана  вважається  покровителькою  студентів.

Джерела.

В. Жайворонок. Знаки української етнокультури. Словник-довідник. Київ. "Довіра". 2006

Андрій Йосафат Григорій Трух. Життя святих. Том І.  Львів. 1999

 

 



І як вам стаття?