:::: МЕНЮ ::::

Сьогодні День Святої великомучениці Варвари


Копія. Свята Варвара. Рафаель Санті

4 грудня за старим стилем а 17 грудня за новим – день Святої Великомучениці Варвари. Народна легенда записана на Вінничині переповідає, що свята Варвара була така мудра на вишивання, що вишила ризи самому Ісусові Христові. Отож з давніх давен Свята Варвара є покровителькою вишивальниць.
Колись давно у місті Іліополі, що в Малій Азії, жив багатий чоловік Діоскор. язичник-фанат. Дружина його давно померла, залишивши сиротою маленьку Варвару. Батько люто ненавидів християн і не хотів, щоб дівчинка навіть чула про них. А тому замкнув її у двох кімнатах замкової вежі, відгородивши юнку від світу. Варвара на самоті часто вдивлялась у синяву неба через замкове віконечко, милувалась ясними зорям на нічному небі, квітами , деревами, які було видно з вікна. Дівчина не могла повірити, що цю красу могли створити бездушні ідоли, в яких щиро, до фанатизму вірив її батько. Варвара шукала правди, запитувала себе і проте і про інше, але не могла знайти відповіді на свої запитання. Про заміжжя дівчина навіть слухати не хотіла. Батько вирішивши, що заміж вона не хоче через те, не знає життя і через її самотність дав дитині повну свободу, оточив її вибраним дівочим товариством, а сам поїхав у подорож.
Серед дівчат була одна християнка. Тож вона і навчила Варвару правд християнської віри та допомогла охреститися. Знайшовши Христа, Варвара пожертвувала Йому всю свою любов і своє дівоцтво.
Повернувся батько з довгої далекої подорожі. Дочка сміливо визнала , що вона християнка. Батьковій люті не було меж. Він жорстоко побив дочку, а потім сам віддав її владі. Варвару спершу переконували відступитись, але дівчина була непохитною. Два дні катували Варвару – били сухими воловими жилами, посипаючи рани сіллю. Коли пізніше Варвару привели до мучителя, на ній не знайшли слідів ран і катування. Нові жахливі муки не зламали мученицю, і тоді правитель наказав її убити. Потому жорстокий батько вбив дочку власню рукою. Сталося це за імператора Максиміана 290 року.
Кількома століттями пізніше мощі святої Варвари перенесли до Царгорода, а імператор Лев четвертий збудував на честь мучениці величну церкву.
Настали часи. коли в Україні поширилось християнство. Грецькі царівни почали виходити заміж за київських князів. Тоді дочка Олексія Комнена Варвара, яка вийшла заміж за князя Святополка Ізяславича, пернесла частину мощей св. Варвари до Києва. Князь Святополк Михайло збудував золотоверхий Святомихайлівський монастир, де й було покладено мощі св. Варвари.
Ось таку історію у свій час розповів о. Андрій Йосафат Григорій Трух, автор чотиритомної праці “Життя святих”, а я лише її переповіла.

В день Великомучениці Варвари гріхом вважається прати, білити, глину місити. “Можна тільки вишивати та нитки сукати…” Беручись до вишивання, колись українські дівчата хрестились і шептали: “Свята Варвара золотими нитками Ісусові ризи шила і нас навчала” і щиро вірили, що свята Варвара допоможе їм осягнути це нехитре мистецтво.
Тож вітаю усіх вишивальниць із їхнім днем!



І як вам стаття?