:::: МЕНЮ ::::

Писанкова зустріч у “Палітрі тепла”

«Палітра тепла» – це особливе місце у файному місті Тернопіль. тут тепло завжди – чи за вікном буде хурделиця. чи осінні дощі, чи немилосердно палаюче  сонце спекотного літа. Тут просто тепло, просто дуже-дуже затишно. А це тепло, постійна константа – від господарів мистецької оселі Оксани та Олександра Чмиленків, від майстрів, які населили оселю прекрасними витворами своїх золотих рук, від гостей, які приходять сюди помилуватись справжньою красою, поділитись своїми секретами. мріями, думками. Звідси не хочеться йти, тут хочеться залишитися. Бо тут – тепло…

А ще тут такі цікаві, теплі зустрічі. От як сьогодні, приміром. Зовсім мало часу залишилося до найсвітлішого християнського празника – Великодня. Тож, звісно, у «Палітрі тепла» просто не могло не відбутися такої події як зустріч із майстрами писанкарами. Нашими гостями були Ростислав Крамар, Ярослав Осадца, Інна Кватира, Надія Савюк. Майстри працюють у різних техніках. Приміром, Ростислав Крамар виготовляє дряпанки. Це дуже складна техніка, і, напевно, не всім підвладна. Цікаво, що перші свої дряпанки майстер почав робити ще в студентські роки ножем ( великим, як він сам згадує з посмішкою). А вже десь з 2010 року почав займатися серйозно, дряпає різбярським ножем, схожим на макетний із дуже гострим лезом, чи скальпелем, а ще використовує бормашинку. Дряпанки робляться з пофарбованих у відварі цибулиння, видутих яйцях ( до слова, не лише на курячих, а й на стаусячих, перепелиних, гусячих). Різні відтінки досягаються зішкрябуванням шару фарби. Під час зустрічі пан Ростислав видряпав на згадку подарунок  «Палітрі тепла»- дряпанку із маленькими писанками і написом «Палітра тепла». І ще одна ексклюзивна новинка від Ростислава – неповторні писанкові жіночі прикраси із шкарлупи яєць у техніці дряпанки – неперевершені сережки, коралі!! Це треба бачити! Модниці, такого нема ніде! Поспішайте придбати!

Цікавою була розповідь пана Ярослава Осадци про лемківські писанки. Техніка – шпильковий розпис воском. Ця техніка була притаманна лемкам – українцям, вихідцям з території Польщі (Надсяння), які пережили велике переселення під час операції «Вісла». Цікаво, що до переселення лемківські майстри писали яскраві кольорові писанки, а після того, як їх  було вигнано із рідних земель, почали у лемків з’являтися писанки чорного кольору. Нам було цікаво все! Які писанки не можна було дарувати, які кому дарувати. А ви знаєте? От, наприклад, писанки фіолетового кольору , виявляється, несли на могили у Великдень. Тож, звісно, дарувати рідним, друзям  писанки такого кольору не можна. Пан Ярослав розповідав, як писанки змусили багатьох іноземців вивчити українську мову. Адже кожна писанка про щосьрозповідає своїми символами, малюнками.

Як сказала голова Тернропільського обласного осередку НСМНМУ Джигринюк Уляна, кожний майстер хоче додати чогось свого, авторського у свій твір, але дуже важливо за цим все ж зберегти те. що передавалося з покоління в покоління, щоб через сотні роки ті, хто прийде після нас передали своїм нащадкам той код нації, який ідентифікує людину. її приналежність до великого народу. Як каже пан Ярослав, якщо то писанка автентична, то краще скопіювати малюнок, символ, аби він зберігся для нащадків.

У традиційній техніці писачком пишуть воском писанки Інна Кватира, Надія Савюк, відтворюючи узори різних регіонів України, а також створюючи власні на основі народних традицій. На виставці у «Палітрі тепла» Можна побачити «Писанкову лялю», сувенірні писанки у техніці декупаж від «Шаленого арту», витинанкові писанки Галини Дудар, писанковий гердан Надії Харченко ( він прикрашав господиню «Палітри тепла»  неймовірну неповторну Оксану Чмиленко»).

Зустріч у нашій затишній оселі завершилась теплим кавуванням-чаюванням. Але ніхто не поспішав дому, тому що тут –ТЕПЛО!

Запрошуємо тернполян і гостей міста до ТРЦ «Атріум» у «ПАЛТРУ ТЕПЛА»! У нас справді тепло.

IMG_2779

Ростислав Крамар за роботою

IMG_2795

 

IMG_2797

 

Оксана ЧмиленкоIMG_2800

IMG_2801

IMG_2803

IMG_2804

IMG_2806

IMG_2793

IMG_2792

IMG_2780

IMG_2781

 

Майстри -Ростислав Крамар і Ярослав ОсадцаIMG_2783

IMG_2785

IMG_2786

Лемківські писанки Яролава Осадци

IMG_2787

Писанкові прикраси-дряпанки Ростислава КрамараIMG_2788

 

Дряпавнки Ростислава КрамараIMG_2790

IMG_2791

IMG_2807

Уляна Джигринюк, Ярослав Осадца

Більше світлин і відео тут:https://www.facebook.com/lelitka.lelitka/photos_albumsІ як вам стаття?