22 квітня. Здавалось би , цей весняний день не відрізняється від усіх попередніх квітневих днів. Такий же мінливий- то сонячний , то захмарений- заплаканий рясним дощиком. Але ні, не такий самий. Тому що сьогодні він заповнений приємностями.
Приємність номер один- місто заквітчалося букетами вербової лози – пухнастої, м’якенької, квітучої, заквітчаної. Адже за два дні Вербна Неділя.
Приємність номер два- відкриття 30 Великодньої виставки у Обласному Художньому музеї. Уявляєте, тридцятої! Тут впродовж трьох тижнів можна милуватися неймовірно красивими писанками, дряпанками, травлянками . І вся ця краса створена майстрами Тернопілля на перепелиних, курячих, лебединих, гусячих, качиних і велетенських страусиних яйцях! Тут же виставлено близько двох сотень великодних вітальних листівок із Польщі, Канади, США, України. Найстаріші листівки з Польщі – з приватної колекції директора музею Ігора Микитовича Дуди. Ці листівки збирав ще батько Ігора Микитовича в 60-і роки минулого століття. В Україні в ті часи великодніх поштівок і близько не було.
Найстаріша українська листівка датована 1991 роком – випущена у рік здобуття Незалежності. Цікаво, що за своїм дизайном вона нагадує старі листівки початку 20 століття. А от уже поштові картинки після 2000 року – це художні світлини, на яких зображено великодні композиції. А здорово було на свята знаходити у поштових скриньках листи і поштівки до великодніх і різдвяних свят! Це вам не смс-ка!
Приємність номер три- це наша спільна з Аллою Шушкевич участь у виставці. Народна майстриня порадувала нас новими ляльками, створеними на основі традиційної народної ляльки. Але цього разу це неймовірні ляльки- писанки ( розкрию вам маленький секрет, робоча назва цих лялечок була «фабержулі»). Неймовірні ляльки! Їхні обличчя – це яскраві зірки-сонця, обрамлені пухнастими віночками, які мені нагадують пухнасті різнокольорові вербові котики. А спіднички- імітація яскравих писанок. Ось така лялькова краса!
Отож у цій приємності номер три – моя нова колекція витинанок «Барви Тернопілля». Нарешті вони вийшли у світ! Адже планувалося це ще на минулий Великдень, але цьому завадила пандемія. Значить, так мало бути. І на краще! Аде ця моя виставка у виставці стала теж ювілейною- п’ятою ! Знаменно те, що перша моя виставка відбулася саме у цьому ж Художньому музеї.
Трішки про нову колекцію. Вона навіяна нашими барвистими вишивками. Мені здається, що ці витинанки нагадують борщівські вишиванки – на чорному тлі вкраплення яскравих кольорів, поєднання, притаманне вишивці нашого краю. Мене запитують, скільки часу я витрачаю на створення такої витинанки. Важко сказати. Сам по собі мотив з чорного паперу вирізати не займе багато часу. Коли ти робиш це не вперше, то ножиці ніби самі створюють мотив, і ти тільки робиш рухи, які вони від тебе вимагають. Ось такі чарівні ножиці! А от після цього настають справжні муки творчості. Ви коли-небуть розмальовували картинки? Оце щось схоже, тільки потрібно підібрати кольори для кожного фрагменту основи, вирізати окремо усі кольорові клаптики, які будуть підкладені під отвори, а потім кожний окремо приклеїти. Це не є багатошаровою витинанкою, це не аплікація, це щось схоже на скляний вітраж, або на узор, який утворюється із кольорових скелець у дитячому калейдоскопі. Насправді творення такої витинанки – це фантастичне дійство, яке потребує уважності, точності, терпіння. Так, так – терпіння. Уявляєте, як то кожний мацюпусінький шматочок підклеїти, аби він був добре припасований, аби не залишити «незафарбовану» щілину? І так кожний мотив, а ще й квіточку фантастичну із смужки, яка залишається. Її теж треба «розфарбувати»! Але, гадаю, ці муки вартують того, що виходить у результаті. А ще приходить усвідомлення того. Що це тебе захоплює, хочеться вигадати ще щось таке…
Є ідеї!
Чесно вам скажу, це не всі приємності 22 квітня 2021 року. Але наберіться терпіння. Про них – у наступному пості. Приємності треба надавати порціями.
А поки що запрошую усіх відвідати неймовірну виставку у Художньому музеї за адресою вул. Крушельницької, 1. Поспішайте за емоціями!
Не забувайте про заходи безпеки!
Дивись відео з виставки тут:
Більше світлин тут:
https://www.facebook.com/media/set/?vanity=lelitka.lelitka&set=a.3683125551813431
І як вам стаття?