:::: МЕНЮ ::::

Квітневе

Нарешті в Тернопіль прийшла весна! Справжня – із сонцем, набубнявілими бруньками, гарною погодою. Пізно, але прийшла така довгоочікувана!
Ще трохи – і завершується квітень – четвертий місяць календарного року, другий місяць весни. Які тільки назви він не мав у народі!
Цвітень, водолій, краснець, лелечник, капельник, пустун, апріль, дзюрчальник, снігогін. У квітні наші предки вшановували велику Берегиню-Матір – покровительку врожаїв. На честь премудрої богині Лади і її чарівної доньки Лялі на Красній гірці (Красна гірка – давнє народне свято (22 квітня/5 травня), що символізує зустріч весни з її красним, тобто красивим, сонцем) водили хороводи і співали пісень. Ляля сидить на зерновій лавці у вінку, прикрашена зеленню, всередині кола дівчат, що танцюють і співають, ведучи хоровод навколо неї. До ніг Лялі кладуть вінки із зелені, а вона потім роздає їх подругам, а також молоко, сир, масло.. Розливи весняної води залишали вільними лише високі місця , гористі, там і відбувалися свята весни. Пізніше, з приходом християнства, саме в таких місцях будувалися церкви. Красною гіркою називали також період, зручний для весіль – від Хоминого тижня (першого тижня після Паски) до дня Святого Юрія (23 квітня/6 травня), коли ще не розгорталися роботи у полі. У цей період молодь водила різні ігри – горюдуба (старовинна весняна гра, що зберігає ознаки старого шлюбного звичаю – умикання або горіння. Горіння -піддавання дії вогню, знищення вогнем. Граючи, або як казали, гуляючи в горюдуба, той, хто горів, вимовляв такі слова, заклинання:”Горю, горю, падаю. серцеи страждаю, кого люблю, того спіймаю”. Недарма слово “горіти” означало “любити. А у народній пісні співалося:”Зеленая ліщинонька не горить, ой курить, молодая дівчинонька не любить, а дурить”.), горюпень, які теж відбувалися на високих місцях.

А тепер чергова порція народних прикмет.

У квітні ластівка день починає, а соловей кінчає.
Коли на Мартина (14 квітня) буде хороша година, то буде хороше на людей і урожай.
Мокрий квітень, сухий май, буде у клуні рай.
У квітні ранковий туман віщує ясну погоду.
Сухий квітень – голодний рік.
Весняна лялечка-мотанка “Квітослава”. Вона народилася у квітні))

cryptofoto5

cryptofoto8

cryptofoto9

А це – весняні зайчики. Скоро Паска… І такі сонячні яскраві зайчики із льняної тканини можуть знайти собі місце у великодньому кошику, або прикрасити великодній стіл. Як їх зробити, шукайте у моєму блозі тут http://lelitka-inspiration.blogspot.com/2011/12/blog-post_9059.html

cryptofoto2_0

cryptofoto3



І як вам стаття?