Ну, що ж, поїхали далі. А далі – це в Дубно. Тут нас чекає зустріч із одним із семи див України – славнозвісним Дубненським замком.
Коли наш автобус під’їжджав до Дубна, почався дощ. Це, звісно, не дуже тішило. Але, як сказала наша Людмила, екскурсія відбувається за будь-якої погоди, і ми – не з солі. Ніц нам не буде. Тим більше, пан Інтернет не віщував нам особливо сонячних днів на час поїздки. Так що хто з парасолькою, хто в дощовичку, хто взагалі у футболці на короткий рукав – усі дружно посунули в замок. Але щоб трішки втішити нашу компанію, усіх завели у «Панталію» ( так називається ресторанчик чи кафе на території замку) аби щось закинути за драбину і з голоду та холоду не вмерти. Не знаю, не куштувала, але зі слів онука, обід був такий собі. Ну, але, як кажуть у нас , кожен івась має свій лас.
Зрештою, ми не їсти їхали, а замок дивитися. А замок дійсно вражає. Ну, направду, недарма ж він ввійшов до переліку див України! Дубненська твердиня XVст. належала князям Острозьким. Це середньовічна з суворими мурами підземель будівля в той же час має парадний стиль- оздоблення ліпниною.
Скам'яніле дерево
Всередині замку на цоколі давніших фортифікацій розташовані два палаци: з південного боку – палац князів Острозьких (XVI-XVIII ст.), а навпроти нього, з північного боку – палац князів Любомирських (XVIII ст.) під високим черепичним дахом (авторства мальтійського архітектора Генрика Іттара). Інтер'єри палацу Любомирських прикрашені ліпним оздобленням італійського архітектора Доменіко Мерліні. Збереглися ліпні герби Любомирських та Острозьких на першому поверсі та витончений барельєфний фриз північної зали, що зображує пристрасний танок юних вакханок з гірляндами виноградної лози.
За всю свою історію Дубненський замок, який був оборонною спорудою, жодного разу не був взятий ворогом. Він був укріплений 73 гарматами, річкою Іквою і болотами, які простягалися поза замком.
Цікаво, що мури замку (якщо на нього подивитись зверху) утворюють трапецію.
Замок зберігає багато таємниць і легенд. Кажуть, що деякі із реальних подій, легенди знайшли своє відображення у творах великого українського і російського письменника М. В. Гоголя («Вій», «Тарас Бульба»), хоча насправді Микола Васильович ніколи тут не був.
У замку зберігалися незліченні багатства: коштовний посуд, книги, картини, ікони, зброя і захисне озброєння, хутра, шкури тощо.
Нам пощастило на екскурсовода. Наталя Олексіївна розповідала захоплюючі історії, пов’язані із замком. Замок у Дубно складається з оборонного рову, двох бастіонів зі сторожовими баштами та казематами французького інженера Вобана. Підземними ходами замок з'єднаний з давніми спорудами міста та долиною Ікви.
У «Казематах» нас зустрів цілий полк крилатих легіонерів замку- військо фортечного гарнізону.
У лівому крилі каземату можна побачити запаси провізії: муляжі великих шматків сала, риби, сиру, хліба. Добре, що народ був неголодний. А то усі муляжі виконані так майстерно, що мало чим відрізнялися від справжнього.
У правому крилі – запаси стрілецького начиння, холодної та вогнепальної зброї: гармати, алебарди, мечі, бочки з порохом, селітрою та сіркою.
На території замку – два палаци:палац князів Острозьких (XVI-XVIII ст.), а навпроти нього – палац князів Любомирських (XVIII ст.) під високим черепичним дахом, споруджений мальтійським архітектором Генриком Іттара.
Щоб хоч трохи відчути себе мешканцями замку, зануритись хоча б уявно в атмосферу тодішнього життя, приміряли на себе середньовічні шати та лицарські обладунки.
А ще ми мали можливість згадати безтурботне веселе дитинство. Тут , у замку, «Королівство кривих дзеркал». Пам’ятаю. у Тернополі у 70-хроках «кімната сміху» була у парку ім. Т. Шевченка, і ми у вихідні бігали туди, щоб пореготатися. Так от, повернемось до «Королівства». Тут є16 кривих дзеркал. У них, як і в «казкових» дзеркалах можна побачити себе з іншого боку. Це, знаєте, іноді буває навіть дуже весело і корисно. В деяких відображеннях нарешті побачиш себе стрункою, без усіляких тобі виснажливих дієт і тренувань.
Ну, що ж, пора прощатися із замком і рухатися далі. Попереду форт у Тараканові і… славнозвісний тунель кохання у Клевані. Яка таємниця форту? І чим приваюлє тунель? дізнаємось…Поїхали далі!
Цікаво про замок тут http://vsviti.com.ua/makepeaple/26895
І як вам стаття?