Завтра -19 серпня – Преображення Господнє (другий Спас). Цього дня у церквах святять яблука, груші, мед і обжинкові вінки, або колосся жита та пшениці.
Народні назви цього свята – Другий або Яблучний Спас. Цього дня у церквах святять яблука, груші, мед і обжинкові вінки, або колосся жита та пшениці.
Крім яблук, цього дня на церковну паперть приносили й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо. Усе це священик після обідні мав благословити та почитати над ним молитву, за що вдячні прихожани ділились з ним так званими початками – потроху від кожного сорту з принесених плодів.
Побожні люди не їдять до Спаса фруктів, бо на тім світі душі померлих не скуштують яблучка.
Повернувшись з церкви, родина, урочисто сідала за стіл і розговлялася: їли яблука з медом і запивали виноградним або яблуневим вином, – «щоб садовина родила». Пригощали одне одного пирогами, фруктами.
Свячений мед та віск зберігають до наступної весни і використовують для підгодовування бджіл.
Існує повір’я, що свячені на Спаса яблука допомагають при сліпоті. Освячене зілля також використовують: волошки – проти падучої, запою, внутрішнього жару; відвар сон-трави – при безсонні.
Спаса – за народною міфологією, – це день поминання мертвих родичів. Таким чином, у весняно-літній сезон мерці з’являються тричі: на Страсний Четвер, на Зелені свята і на Спаса.
За народними прикметами, на Спаса літо зустрічається з осінню, першим холодом. У деяких регіонах України від цього свята вже починалися приморозки, тому й говорили: «Прийшов Спас – держи рукавиці про запас!». (Джерело -http://www.gorod.cn.ua/news_4710.html )
Сьогодні надвечір прогулялась, як завжди, з фотоапаратом, і дорогою трапились яблуні. Краса неймовірна. Стільки яблук! Гілля гнеться під їх вагою. Не втрималась і сфотографувала.
А ще для тих, кого цікавить народна мудрість, нова порція приказок.
Приказки
Від гнилго яблука і здорове гниє.
Від одного гнилого яблука увесь віз гниє.
Достигле яблуко саме з дерева падає.
І на здоровій яблуні гнилі яблука бувають.
На солодкій яблуні солодкі яблука.
На яблуні шишки не ростуть.
Яка яблунька. такі й яблука.
Яка щепа. така яблуня.
Прикмети
Зацвіла яблуня – зацвітає й дуб.
Як яблуня цвіте, починай орати.
Ну, і звичайно, про спас.
Минув спас – держи кожух про запас.
Од спаса та й рукавиці до паса.
Прийшов спас – пішло літо від нас.
Як прийде спас, комарам урветься бас, а як прийде пречиста – забере всіх їх нечиста.
До спасівки бджола на пана робить, а після спаса на себе.
Спасівка – ласівка, а петрівка -голодівка.
А ще цікаве про яблуню. Адже яблуня для українців є рослиною-символом. Яблуня -символ материнства, плодючості, материнського благословення. Це значення яблуні збереглось у народній казці «Гуси-лебеді». А золоті або молодильні яблука у народних казках дають життєву силу, омолоджують їх героїв, дають мертвому життя.
“А ще яблуко /яблуня/ – символ цілісності, земних бажань; попередження шкідливості перебільшення матеріальних бажань; символ початку всіх речей, плодючості; безсмертя та вічної молодості; таїни гріхопадіння діви Марії; людини; спокуси; дерева пізнання добра і зла; смерті і зла, розбрату і чвар; витримки, самопожертви в ім’я народу; батьківщини, Батьківщини.” (http://ukrlife.org/main/evshan/symbol_ya.htm)
Тож вітаю усіх із святом! Смачних паляниць з маком і медом!
І як вам стаття?