:::: МЕНЮ ::::

© Великодні витинанки

Незабаром – світле свято Пасхи.  В Україні  дотепер писанка є невід'ємною частиною християнського обрядового дійства. У різних регіонах України писанки розписувались по-різному і в різний час. У деяких районах це робилось під час усього Великого посту, або тільки в його останній тиждень, особливо у Чистий четвер. А в деяких селах Західної України писанки починали писати на сам Великдень після обіду.

Але як би там не було, писанкам завжди приписували магічну силу. Кожна жінка писала свою писанку на самоті і в переважній більшості ввечері. Колись писинкарством займались лише жінки  , а дівчата вчились від них. В наш час цим займаються навіть діти. Давні традиції писинкарства  майстрині передають підростаючому поколінню, аби  знали юні традиції свого народу. На фото – дівчатка із Тернопільської ЗОШ №19 Настя Вітомська іта Ілона Грохольська. Під час майстер-класу вони намалювали перші свої писанки.

 Писанки різних регіонів України  відрізняються  гамою кольорів, орнаментами, але у них є спільне -символіка.. Адже більшість орнаментів дуже давнього , дохристиянського походження.Це і символи , які зображали сонце (коло, восьмираменна зірка, кола з променями),  і хрест, що походив від схематичного зображення птаха, і хвилясті лінії – кривульки або безконечники, трикутнички, ялинки тощо.

Зокрема , на писанках Тернопільщини  поширені такі символи, орнаменти як "панни", "княгині", "кучері з крильцями", "крутороги", "флюгери", "павуки", "сонце". 

Прийде свято, і ми обдаровуватимемо один одного писанками. А ще великодними листівками.  На цих листівках – великодні витинанки.  На цих моїх  листівках – витинанки за мотивами писанок  рідної Тернопільщини.



2 коментарі

І як вам стаття?