Птахи споконвіку дивували людину. І було чим. Птахи двічі народжуються. Згадайте тільки – но жартівливе запитання «Хто швидше народився – яйце чи курка?» Це – ціла філософія! Птахи можуть вільно літати (одвічна мрія людини), більшість з них неперевершені співаки. Образ різноманітних птахів зустрічаються у народній творчості усіх без винятку народів світу. І у кожного народу є свої птахи-символи. Не виключенням є і українці. Якщо перелистати пісенну творчість нашого великого народу, то ми зустрінемо і зозулю, і соловейка, і голубів, і качку, і горлицю, орла, сокола,… і, звісно ж, жайворонка. А скільки існує повір’їв, прислів’їв, приказок, загадок, в яких героями є птахи.
Серед усього цього пернатого царства важливе місце займає зовсім непримітна пташечка – жайворонок. Це маленьке, у сірій одежині пташа прилітає ранньою весною, і тому його здавна сприймають як вісника весни. Кджуть, що навесні жайворонок бере соломинку дзьобик, летить до Сонця і співає : «Урожай, урожай, теплий дощ на врожай!». Про жайворонка існує багато легенд. Одна з них гласить, що жайворонок, як і ластівка, виймав колючі терни із вінка розіп'ятого Христа; піднявшись високо в небо, жайворонок весь час молився, потім раптом замовк, піднявся ще вище й полетів до самого Бога сповідатися. Тарас Шевченко писав:
Защебетав жайворонок,
Угору летючи.
З прильотом жайворонків пов’язували початок польових робіт. «Як жайворонок заспіває, виводь плуг у поле», – говорили на Черкащині.
В день Сорока святих з тіста пекли пташку-жайворонка. За народним повір'ям, коли прилітають жайворонки, починається весна. Діти, розносячи печені «жайворонки», співали веснянки.
Українська народна пісня
Ой, ти жайворонку,
Ранняя пташино.
Рано-раненько,
Раняя пташино.
Ой, чого ж ти так рано
З вирію вилітав?
Рано-раненько,
З вирію вилітав.
Ще ж у горах на верхах
Білі сніги лежать.
Рано-раненько,
Білі сніги лежать.
Ще ж на ріках та в ярах
Сиві криги стоять.
Рано-раненько,
Сиві криги стоять.
А я тії сніги
Крилечками розжену.
Рано-раненько,
Крилечками розжену.
Крилечками розжену
Ще й ніжками потопчу.
Рано-раненько,
У Тараса Григоровича Шевченка читаємо:
Встала весна, чорну землю
Сонну розбудила,
Уквітчала її рястом,
Барвінком укрила:
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічають…
Ще трішки. і настане велике свято – Великдень. Ми прикрашатимемо свою оселю, пектимо паски, писатимемо писанки. Тож сьогодні пропоную свій маленьки МК "Великодній жайворонок", який прикрасить вашу оселю, кошик, і просто стане приємним подарунком собі, друзям, рідним. Щоб зробити таку пташку не треба ні багато часу, ні особливих матеріалів. Клаптики кольорової тканини (три квадратики різних розмірів) завжди знайдуться у домі, а ще червона нитка ( як відомо. червоний колір – оберіг, тож ваша пташина ще й охоронятиме вас від зла), трішки синтепону чи обрізків тканини (як наповнювач для голівки), великі намистини, куповані чи зроблені власноруч яєчка (пінопластові. витинанкові. словом. які хочете), гарний настрій, добрі думки. Оце і все! До роботи. Мій МК – у світлинах. Сподіваюсь, усе буде зрозуміло.
Ось що нам потрібно:
Спочатку складемо найбільший квадрат двічі трикутником. Сформуємо з допомогою червоної нитки дзьобик. Розгорнемо, наповнимо синтепоном іміцно пермотаємо тією ж ниткою. Голівка готова.
С
Тепер робимо крильця – за світлиною. Крильця примотуємо до тільця хрестом. Все це робимо однією і тією ж ниткою.
Нитку для підвішування прикріпляємо, коли пташка готова.
Поки що мої пташки примостились на орхідеї.
І як вам стаття?