Завтра, 19 серпня ( а 6 серпня за старим стилем) – Другий ( Великий) Спас, Пребраження Господнє, а у народі – Яблучний Спас. За християнським віровченням Христос-Спаситель, Ісус Христос – засновник християнства, який врятував людство, спокутуючи його гріхи. Свято Спаса – це народна назва календарних християнських свят, свят Господніх- Перший Спас 14 серпня – у народі Маковій, початок спасівського посту, спасівка. Вважалося здавна, що Перший Спас – це проводи літа. У народі говорили про це: «З Першого Спаса – холодні роси». Другий Спас 19 серпня, Преображення Господнє – Яблучний Спас. Це одне з найбільших хліборобських свят – свято врожаю. А ще це свято мені з дитинства пахне яблуками. Пам’ятаю , що у селі мої бабця і цьоця не їли яблук аж до Яблучного Спасу. Тоді я не розуміла, чому, та й не замислювалась особливо. То аж недавно дізналася про повір’я, що «на тому світі» ростуть срібні дерева з золотими яблуками, і їх дають дітям, батьки яких не споживали яблук до Другого Спаса. А роздає яблучка Божа Мати.
Свято припадало на літні канікули, то ж пригадую, як з бабцею Маринкою лаштували кошик із яблуками, слоїчком меду, віночком із колосків та запашних квітів і йшли до церкви аби освятити цей скарб.
Перший Спас особливо у нас не святкували, але завжди у цей день бабця пекла паляниці у печі (таких я більше ніколи не куштувала після того, як бабці не стало), ставила миску, кришила ті паляниці на шматочки, розводила мед водою і поливала їх. Боже, яка то була смакота! З часом паляниці пекла і мама у духовці. Але вони не могли зрівнятися з тими, з дитинства. Ті, бабцині , були особливі, духмяні ( пахли дровами), пдірум’янені аж іноді до легкої чорноти.
Третій Спас, Нерукотворного Образу – 29 серпня – у народі Спас на Полотні.
Але повернемося до Яблучного Спасу. Яблуко здавна у нашого народу було символом родючості, омолодження, символом дерева життя. За легендою золоте яблуко вказало Ярославу Мудрому шлях до перемоги. З яблунею і її плодами, цвітом яблуками пов’язано багато народних прикмет, приказок, прислів'їв, пісень.
Для тих, хто цікавиться українським фольклором, етнографією. пропоную підбірку прислів'їв. приказок…
Спас
Минув Спас – держи кожух про запас.
Од Спаса та й рукавиці до паса.
Прийшов Спас – пішло літо від нас.
До спасівки бджола на пана робить, а після Спаса на себе.
Спасівка – ласівка, а петрівка – голодівка.
Яблуня, яблуко
Від гнилого яблука і здорове гниє.
Достигле яблуко само з дерева падає.
І на здоровій гілці гнилі яблука бувають.
Зацвітає яблуня – зацвітає й дуб ( народна прикмета).
Люблю рідні лемківські пісні. У них часто зустрічається образ яблука. як символу кохання. Ось уривки із деяких лемківських пісень.
Червене яблочко в кишени ношу,
Хто ся на мя гніват,
Ним я перепрошу…
Червене яблочко висить на листку,
Гей-гей, не дай мене, мамцю, заміж молоду.
Мати розсердилась, доню віддала,
Гей-гей, доня розжалилась, захворувала
Росте…яблунечка…
Червени яблочка має,
А хто же мі їх позбирає,
Кедь ся Федьо на мя гніват.
Погнівався не знам за што,
Ходив до нас, не знам нашто.
Не било то яко влони,
Били ябка на яблони,
Били сладки, били квасни…
Били ябка і ябчата,
Били дівки і дівчата
Рости, яблінко…
Розвивайся мі зелено, розвивайся мі червено…
У статті використані матеріали із книг
В. Жайворонок «Знаки української етнокультури». Київ, видавництво «Довіра», 2006 рік.
«Прислів'я та приказки. Київ, «Наукова думка 1989 рік.
Н. І. Лісняк, Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана, м. Київ СИМВОЛІКА ОБРАЗІВ ЯБЛУНІ ТА ЯБЛУКА У ЛЕМКІВСЬКИХ ПІСНЯХ https://lingvj.oa.edu.ua/articles/2014/n44/51.pdf
Напередодні Спасу мені завжди кортить витинанти яблука і дерева життя , яке пероростає з яблука.
Вперше таку витинанку «Дерево життя з яблука» я вигадала і витяла у 2014 році, і з тих пір ця тема стала однією з моїх улюблених. (https://lelitka.te.ua/vytynanka-derevo-zhyttya-iz-yabluka/#more-3920)
От і цього тижня знову народились авторські витинанки-спасівки. У них переплелися колоски і квіти, гудуть бджоли і співають пташки.
І як вам стаття?