Стали діти у кільце.
В кожного в руках яйце,
Марті випало на славу
Розпочати цю забаву,
дуже милу , престару
Великодню гру.
Ходить дівчина кільцем
І постукує яйцем…
Що не стукне -трісь і трісь,
-Яйця тріскають чиїсь…
Мартине -ціле, тверде,-
Марта рада далі йде…
Стук-стук-стук…
І раптом -хрусь!
Гру продовжує Петрусь.
Стукнув всього
Разів три
І так само вийшов з гри.
За Петром пішов Максим,
Декулька дівчат за ним…
В Олі пмсанка ціла.
Оля в грі перемогла!
А тепер , відомо всім,
всі за стіл до Олі в дім
Їсти яйця, все, що є…
Просить цей, що виграє.
Ось так описала стародавню великодню народну гру з писанками Марія Хоросницька. Це не одна така весела гра з писанками і крашанками, в які грали діти на свято. Ще одна гра – цокання, або товкання (навбитки). Одна дитина тримає свою крашанку в руці "чубком" догори, а друга цокає у неї також "чубком" своєї крашанки. У кого "чубок" розбився, той обертає крашанку протилежним кінцем, а той у кого крашанка ціла, продовжує цокати "чубком". Побита крашанка зветься "битка", її одержує переможець" (той, хто розбив). Буває, в кого трапиться міцна "битка", той виграє цілу торбинку крашанок.
А ще цікавою є гра скочування з горбочка. Дітлахи сідали на горбочку півколом і скочували кожен свою писанку. Писанки, скочуючись, вдарялись обна об другу, деякі тріскали. Чия писанка чи крашанка залишалася цілою. той вигравав і забирав собі "битку".
Пам'ятаєте гру"Вгадай. у якій руці?". Так от схожа є гра з великодніми писанками і крашанками. Дитина бере в одну руку писанку, а в другу – крашанку і ховає руки за спину. А тоді питає у іншої дитини:"Відгадай, у якій руці у мене писанка, а в якій – крашанка?" Хто відгадав, той забирає яйця, а як не вгадав, то ще й свої віддає. Щось схоже – із шапками. тут вже під дві шапки кладуть писанку і крашанку. І знову потрібно вгадати, яке яйце під якою шапкою лежить.
А ще в одній грі кладуть крашанку на землю, за десять кроків від неї стоїть той, хто хоче яйце виграти. Йому зав'язують очі хусткою і так він відміряє десять кроків, розв'язує очі і має дістати до яйця, не сходячи з місця. Якщо дістане, то й виграє.
Завтра – Великдень, світле радісне свято. Тож хай і ця гарна традиція цокання писанками і крашанками звеселить і ваш дім.
(За матеріалами книги для дітей "Великдень", упорядник Я. Музиченко. Видавництво "Свічадо", Львів 2009)
Цікаві ігри описані також Віктором Ткаченком, кандидатом історичних наук, провідним співробітником Національного етнографічного заповідника "Переяслав" тут http://uarp.org/ua/news/1428664544#.VSjdp9ysWVp
І як вам стаття?