Давно хотіла зробити собі ляльку-мотанку десятиручку. Таку ляльку у давні часи наші предки слов’яни дарували молодій жінці, яка недавно вийшла заміж аби у подружньому житті усе встигала робити. Адже у жінки стільки роботи а рук не вистачає. А ще дарували таку ляльку дівчині, котра готувалася до заміжжя.
Після посівних, збиральних робіт розпочиналась осінь – пора весіль, свят, рукодільних дівочих вечорниць.Ось на таких рукодільних вечорницях і виготовлялись десятиручки-оберегові лялечки.
Десятиручка дуже схожа на птаха. Вона нагадує нам про Душу і про стремління до Неба.. Лялечка є обрядовою. Робили її із соломи або лика 14 жовтня на Покрови. Обов’язковим є використання червоного кольору, який є обереговим. Червоною ниткою роблять хрест і червоні нитки-бантики прив’язують по подолу плаття. Таких бантиків має бути дев’ять. Число 9 є магічним, воно є символом успіху. Напевне, наші предки мали на увазі успіх у всіх справах. Через те й пов’язували лялечці саме 9 червоних бантиків.
Роблячи лялечку, зазвичай промовляють: “Роблю тебе, красуне, щоб у всіх справах встигати і робити усе легко і гарно”. Одну ручку мотаю, аби у домі моєму лад завжди був, другу ручку мотаю, щоб діти були доглянуті, третю ручку мотаю, щоб чоловік мій був усім задоволений …” За стародавньою традицією лялечка майже завжди по закінченню спалювалась.
У домі лялечку можна повісити на видному місці – там, де жінка проводить час за рукоділлям чи іншою роботою.
Я зробила дві лялечки. І сьогодні для вас мій маленький майстер-клас у світлинах.
Для виготовлення ляльки нам потрібно лляний шнур(шпагат) або лляні нитки, червона бавовняна нитка для в’язання, шматок мішковини для спіднички, кольорові шерстяні або бавовняні нитки для обмотування ручок (зовсім небагато) і картон (або книга) довжиною 25-30 см. І, як завжди, -гарний настрій та бажання творити.
Отож починаємо робити (мотати) ляльку і промовляти… А це вже хто що…
І як вам стаття?