:::: МЕНЮ ::::

Запрошую почаювати

Мій маленький онук, коли ми залишаємось удвох, часто каже: "Ну, що , бабусю, почаюємо?". Перед такою пропозицією важко встояти. Адже саме за чаюванням ми ділимось з ним секретами, які навіть мамі невідомі.

Відомо ж,  що американські психологи з’ясували, що гарячі чай і кава здатні стимулювати людину на вияв позитивних емоцій. Варто зазначити, що таким явищем учені пояснюють і древні традиції різних народів знайомитися й продовжувати знайомство за горнятком чаю, кави або іншого гарячого напою.

 А що ми знаємо про чай? Мабуть, це дуже гідний і поважний напій, якщо вже навіть для нього встановили свято Всесвітній День чаю, який відзначається 15 грудня.

Не буду переказувати того, про що можна дізнатись на просторах інтернету. Поділюсь чисто українським аспектом щодо цього чудового напою. 74 802 – саме стільки чашок чаю випиває середній британець; приблизно стільки ж його випиває й українець, адже саме цей напій найбільше зближує нас з англійцями  Всім відомо, що чай – це вічнозелена рослина чи кущ, яка росте у Гімалаях, тобто аж ніяк не українська рослина. А для нас чай – порівняно недавній у традиційній українській кухні напій. Здавна українці пили відвари з трав, гілочок вишні, смородини тощо. Тобто для нас чай – це фактично цілющий відвар.

Українці жартували: «Чай водою запивай», «Від чаю не будеш п’яний, а будеш рум’яниий».

Не так давно мені до рук потрапила книга журналіста Мирослава Дочинця «Многії літа. Благії літа. Заповіти 104-річного карпатського мудреця – як жити довго в здоров’ї, щасті і радості». Це унікальна книга, яка мали би стати настільною у кожній українській сім’ї. Як пише академік В. Білоног, «цю книгу уважно, вдумливо слід читати і перечитувати, неначе дрібними ковтками п’єш живу воду». Цей карпатський мудрець – Андрій Ворон. Недавно вийшла з друку і книжка Мирослава Дочинця «Вічник. Сповідь на перевалі духу» – розповідь про самого Андрія Ворона.

Так от у Всесвітній День чаю мені захотілось пречитати деякі рядки у книзі про карпатського мудреця, – я згадала, що і про чай він теж говорив. Хочу поділитись із вами його мудрими порадами.

«Не обов’язково пити чай . Він висушує тіло. Для мене найкраща заварка – з молодиїх гілочок груші. Такий чай дуже пахучий і лікувальний. Виводить солі і зайву воду, знімає болі в запалених суглобах, додає чоловічої сили».

«Якщо в домі нема ні ліків, ні грошей, а ви занедужали, нічого не бійтеся. Попросіть добру людину, а ще краще дитину, аби принесла вам гілочок верби. Подрібніть і заваріть чай. Цей золотавий напій пахнутиме літом і вашим дитинством. Він здолає застуду, зніме озноб, очистить тіло і заспокоїть душу. Це природній аспірин і анальгін».

Ми вже звикли до слів: «Без верби і калини нема України». В більшості навіть не замислюємось над їх значенням. «Яке диво – калина. Моя бабка вважала її найкращими ліками і найсмачнішими ласощами, – згадував мудрець.- Любила пісню співати «Ой, не сама’м, не сама калину ламала. Ламав миленький, я лем пригинала…» Ось найпростіший ї найкращий її рецепт із калини: дві столові ложки подрібнених квіток, листя, гілочок, ягід залити двома склянками окропу, закутати і три години настоювати. Потім процідити. Пити по півсклянки 4 рази на день.

Допомагає навіть від раку. Крім усього, від цього калинового чаю в жінок довго залишатимуться дівочими груди».

«При температурі й лихоманці напийтеся гарячого чаю із сушеного листя і ягід ожини, закутайтеся, щоб пропотіти. Дихати стане легше, температура спаде. Полегшає на душі».

«Заварюючи шипшиновий чай, не кидайте в 1 л води більше 7 плодів шипшини. Цього досить на день, більше піде на шкоду. перший раз варіть довго. потім ці ж плоди запарюйте ще кілька разів».

«Від застуди і кашлю варіть і пийте чаї з гілочок, листя і квіток яблуні».

 «Чай вживайте тільки листовий, а не потеруху чи сумнівний порох у пакетиках» – це вже про «їхній» чай.

Отож, п’ємо наші, українські чаї і будемо жити довго і щасливо!

А закінчити свою розповідь мені хочеться знову ж таки порадами Андрія Ворона. Якщо хочете наповнити щастям кожний свій день, то:

«Будьте вдячними.

Втішайтесь з кожної своєї справи.

Сподівайтесь тільки на ліпше.

Робіть те, що вам найкраще вдається.

Робіть добрі вчинки».

І пийте чай на здоров’я!



І як вам стаття?