:::: МЕНЮ ::::

© Вікенд у столиці. Замальовка четверта. ІІ Всеукраїнський конкурс народної ляльки завершився

Про початок ІІ Всеукраїнського конкурсу традиційної народної ляльки було оголошено 25 травня. І от 7 липня в Києві у Державному музеї іграшки, що на Кловському Узвозі, відкрилась виставка ляльок народних майстринь. Тут же були оголошені результати конкурсу. Конкурс проводиться вдруге, і , можливо, в найближчі роки він набуде статусу Міжнародного, адже цього року у ньому крім майстринь з України, взяла участь лялькарка з російського міста Ноябрськ. На суд журі було надіслано понад 70 ляльок з 13 областей України. 30 з них стали фіналістами конкурсу, а ще 20 було представлено на суд глядачів у соціальних мережах Фейсбук та Вконтакте. Визначали, яка лялька найкраща дуже шановані мистецтвознавці та науковці. До складу журі ввійшли Олександр Найден, доктор мистецтвознавства, провідний науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського НАН України, Людмила Орлова, автор книги «Куклы и люди», майстер ляльки Юрій Мельничук, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заступник директора НЦНК «Музей Івана Гончара», Людмила Гладун, директор Державного музею іграшки у Києві, Оксана Смерека-Малик, директор Художнього ліцею при Львівській національній академії мистецтв, майстер авторської ляльки. У своєму вітальному слові пані Оксана Смерека-Малик відзначила, що членам журі було надзвичайно важко вибрати найкращу ляльку, адже кожна лялька унікальна за своїм виконанням. кольористикою, характером, як унікальними є їх автори. Ляльки змагались у трьох номінаціях: а саме “Сучасна текстильна лялька”, “Вузлова лялька”, “Лялька в народному вбранні”. Найбільше ляльок було подано в номінації “Вузлова лялька”, тож тут визначали три місця. Перше місце у цій номінації посіла лялька Собкович Ольги з Черкаської області, друге – Чернишової Олени з Дніпропетровщини і третє – лялька Москвичевої Марії з Росії. У номінації “Лялька у народному вбранні” переможницею стала лялька тернополянки Людмили Павлової, чим я дуже пишаюсь і надзвичайно рада за майстриню. У номінації “Сучасна текстильна лялька” перемогла робота Роксоляни Шимчук зі Львова.
До 21 липня триватиме виставка. Кияни і гості столиці зможуть помилуватись чудовими лялечками майстринь. До речі, на виставці ви побачите і ляльки тернопільських майстринь, Лесі Скрипки, Алли Шушкевич та її вихованок, Галини Дудар. Ці ляльки стали фіналістами конкурсу і представлені на суд глядацького журі.
Чим відрізнявся конкурс цього року від минулорічного? По-перше, участь у ньому була платною – 150 грн. за участь однієї ляльки. Для учасників минулорічного конкурсу була знижка, а переможці могли представити по дві лялечки безкоштовно. Не дивлячись на те, що потрібно було платити, кількість учасників зросла. Друге – у ІІ Всеукраїнському конкурсі взяла участь майстриня із сусідньої держави. Третє, що хочеться особливо відзначити, це те, що майстрині залучають до участі своїх донечок. Адже здавна в Україні так велось, що мати навчала дочку робити ляльок. Наступне, що відрізняє сьогоднішній конкурс від першого – номінації.
Загалом враження від конкурсу гарні. Хоча, звичайно, є деякі моменти, про які не хочеться говорити. Хотілося би, щоб на відкритті виставки були усі учасники журі. Зрозуміло, що їх відсутність пояснюється поважними причинами. Мабуть. доцільно все-таки було організувати якесь спілкування за круглим столом, і за участю науковців, так ніби-то було заплановано? Все – таки майстрині подолали сотні кілометрів, щоб приїхати на відкриття виставки. А заради 30 хвилин це, мабуть трохи накладно. Можливо, і майстринь приїхало би більше. Мені здається, що минулого року нас було більше, і програма була насиченіша – майстер-клас, виступи науковців, нагородження, вручення подарунків. Зрозуміло, одній людині – пані Катерині – Орловій – Гузовій – це не під силу. Я й так захоплююсь нею, що вона в такий час (додайте ще сюди Євро-2012) зуміла все це організувати. Щира дяка їй за все. А взагалі. попрацювали всі на славу – і майстрині, і члени журі. Тож хочеться побажати всім нам натхнення, нових творчих здобутків, нових зустрічей , розширення географії конкурсу. Так хочеться. щоб він став міжнародним., слов’янським. І якщо ти навіть не здобув перемогу. не треба впадати у відчай. Адже участь у таких конкурсах – це чудова можливість спілкування з майстрами, це нагода вийти у світ твоїй ляльці.

Лялька з Росії

Перше місце у номінації “Вузлова лялька”


Справа – лялька -переможниця у номінації “Лялька у народному вбранні” . Автор Людмила Павлова (м. Тернопіль). А зліва – моя.

Лялька-переможниця у номінації “текстильна лялька”

Нагороджують одну з наймолодших учасниць



І як вам стаття?